Juris Utāns

Jura Utāna virtuāla izstāde “Iepriekš neredzētie darbi”

01.02. 2021. - 01.08.2021. 

Kritiskais reālisms ir Jura Utāna daiļrades vadmotīvs. Caur realitātes kolažētu tēlu saspēli autors glezno motīvus, kas iedarbojas uz skatītājam pazīstamo lietu un notikumu Pasauli. Bieži vien vizuāli uzrunājot tiek pielietoti cilvēcisko emociju veicinoši vēstījumi, kas nepastarpināti iedarbojas uz apziņu vai zemapziņu. Mākslinieka intereses ir atklāt attiecības starp dažādām redzamo un nojaušamo scenāriju veidošanās likumsakarībām, ko ļauj izdarīt mākslas vizuālā valoda. Tādi spēki, kā cilvēciskais, dzīvnieciskais, politiskais, erotiskais, estētiskais gleznotāju iedrošina risināt ne tikai dailes, bet arī sociālu problemātiku, kura atļaujas tapt iemūžināta gleznās. 

Šis projekts tapis ciešā sadarbībā ar mākslas galeriju Birkenfelds ,tāpat kā mākslinieka iepriekšējā personālizstāde “Uzmini! Kas vēl noslēpts kastītē?”10.03.2020.-12.05.2020. Ja iepriekšējā izstāde[piesakot individuālu apmeklējumu] bija apskatāma arī fiziski klātienē ,tad šis projekts ,pateicoties pandēmijai, ir virtuāls. 

Mākslinieks savās radošajās izpausmēs ir ražīgs autors .Ir radīti gana daudz gleznojumu ,kas ir kā obligāta mākslinieciskās darbības sastāvdaļa .Veidojot izstādes ,kā arī piedaloties dažādos mākslas projektos jāpastāv kvalitatīvai iespējai atlasīt darbus konkrētai vajadzībai .Tas nenozīmē ka darbi ir sliktāki vai labāki  ,viņi vienkārši konkrētajā projektā *neiesēžas*.Citreiz darbi *ēdās* savā starpā un tādēļ kopā nesadzīvo. Šis ir stāsts par šiem darbiem ,kas praktiski nav plašākai skatītāju auditorijai atrādīti iepriekš. Autors par būtisku uzskatīja pievienot arī nelielus komentārus zem katra darba ,lai skatītājam rastos neliels ieskats ,virzība mākslinieka sajūtās ,idejās ,radot šos darbus. Gad skaitļi nav pievienoti-tas šeit nav būtiski. Ar dažiem izņēmumiem tie ir radīti pēdējos sešos gados. Formāts-autora iemīļotais ap 2M garākā mala. Audekls, akrils, jaukta tehnika. 

Ar cieņu, gleznotājs un Galerija Birkenfelds


BUMBIŅA IR MANA

Glezna veltīta sportam, veselīgam dzīvesveidam un mīlestībai pret suņiem, kā uzticamiem dzīves draugiem. Tehniski zelta folija kā eksistenciālu vērtību izceļošs vizuāli glezniecisks rīks. Darbs ir veltīts arī skaudībai, jo bumbiņa ir tikai vienam, un pārējiem arī gribās, bet nekā…

LIETUS

Darbs veltīts skriešanai, dzīves nerimstošajam ritmam un sportiskam fonam, kā ikdienu pavadošam stimulatoram.

VECĪTIS UN VECENĪTE

Gleznots pirms pandēmijas laikā un iespējams tikai nojaust, kas mūs visus sagaida saistībā ar sociālo distancēšanos, vispasaules veselības krīzi un ikdienas ziņu pārraidēm, kur galveno lomu spēlē no Ķīnas nākušais koronavīruss. Sākotnēji iecere ir apcerēt vientulību, bet no šodienas skatu punkta vēstījums uzrunā ar globālu spriedzi.

VAIRĀK IZSTĀDES DARBU


JURA UTĀNA darbi sadarbības projektā ar galeriju Birkenfelds un If P&C Insurance Ltd

  “6. mēneši” 2020. gada novembris 2021. gada aprīlis

Mākslai vajag telpu!  Pazīstamā apdrošināšanas kompānija If P&C Insurance Ltd savās telpās regulāri izstāda mākslas darbus. Šoreiz, sadarbībā ar Galeriju Birkenfelds korporatīvā vidē ienāk Jura Utāna darbi un Jura Zvirbuļa darbi. Par Jura Utāna daiļradi mākslas zinātniece Diāna Barčevska raksta: “Jura Utāna mākslas uzdevums vienmēr ir bijis izsist laikabiedrus no komforta zonas”. Tas tā saskan ar šodienas realitātēm. Savukārt Juris Zvirbulis darbos izmanto vēsturiskus vai literārus tēlus - un telpā ienāk Napoleons. Ieskats telpu pārvērtībās - PIRMS UN PĒC

PLAŠĀK PAR PROJEKTU 


JURIS UTĀNS “Uzmini! Kas vēl noslēpts kastītē?” 10.03.2020.-12.05.2020.

IZSTĀDES DARBU APSKATE