Pirkt mākslu internetā

INTERNETS PĀRŅEM VADĪBU MĀKSLAS TIRGŪ

Pēdējo gadu laikā bieži dzirdam mākslas pircēju jautājumu: “Vai izsoles internetā ir labākas par izsolēm klātienē?” Uzreiz nav viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu, jo katram izsoļu rīkotājam ir sava pieredze, darbības stils un stratēģija. Apskatīsim galvenos interneta izsoles priekšrocības un trūkumus.

Interneta izsoles priekšrocības

  1. Visur, kur pieejams internets, pircējs var datorā un mobilajās ierīcēs viegli iepazīties ar izsoles darbu piedāvājumu un cenām. Tas ievērojami novērš citu resursu patēriņu, kad jāatrod iekārotos priekšmetus vai informāciju par tiem.
  2. Interneta izsolē netiek pieprasīts ierasties konkrētā vietā, kas var būt saistīts ar papildus izmaksām (piem., ceļa izdevumi) un laiku.
  3. Internetā ir grūtāk padoties emocionāliem mirkļa kārdinājumiem, kas saistīti ar spontānu vēlmi demonstrēt statusu vai principiālu neatlaidību, ko parasti apzināti stimulē klātienes izsoļu vadītāji.
  4. Interneta vidē ir vieglāk atkāpties, un... par to neviens neuzzinās, jo process ir konfidenciāls un anonīms. Zaudējums klātienē ir publisks, un nespēja atzīt savu zaudējumu bieži liek pircējam pārmaksāt.
  5. Pircējam jāmaksā mazāka komisijas maksa – apm. 15–18%. Pasākuma izmaksas klātienes izsoles rīkotājam ir augstākas nekā interneta izsoles gadījumā. Izsoles katalogs, izstāde un personāls var sadārdzināt priekšmetu sākuma cenas un pircējam būs jāmaksā komisija jau 20% apmērā.

Interneta izsoles trūkumi

  1. Internetā nevar precīzi atspoguļot atrastā priekšmeta kvalitātes rādītājus. Klātienē jebkura uztvere ir precīzāka. Priekšrocība, protams, ir pieredzējušiem pircējiem, kas labi pazīst mākslinieku darbus un to tehniskās īpatnības. No otras puses, ar profesionālu pieeju šie jautājumi tiek viegli atrisināti, konsultējoties ar pieredzējušu galeristu vai nolīgstot zinošu aģentu. Izmantojiet iespēju apskatīt darbu pirms izsoles vai arī palūdziet nosūtīt uz e-pastu papildus informāciju – attēlus, ekspertīzes aktus utt.
  2. Lēns interneta savienojums var traucēt sekot izsoles norisei.
  3. Nav iespēja izsoles dienā satikties ar citiem tirgus dalībniekiem, pārspriest notikumus un apmainīties ar informāciju.

Apskatot šos argumentus, varam secināt, ka interneta izsoles ir izdevīgākas, jo tiek izslēgtas papildus izmaksas un emocionālās solīšanas riski. Un vēlreiz par svarīgāko. Atceraties, ka mākslas darbu tirgotāji strādā ar darbiem katru dienu un ir ļoti zinoši. Konsultējieties ar viņiem pirms izsoles un uzdodiet tiešus jautājumus par noteiktu darbu autoriem, to daiļrades stilu un sižetu, izplatību tirgū. Noteikti salīdziniet ekspertu secinājumus ar savas izpētes darba rezultātiem (izsoļu rezultāti, muzeju kolekcijas, mākslas grāmatas). Ņemiet vērā tikai tos viedokļus, kas vieš uzticību. Ja ekspertu atziņas norāda uz šedevru, un Jūsu domas atbalsta šo uzskatu, tad darbs ir jāpērk. Lai būtu kompetentāki mākslas tirgus jautājumos lasiet rakstus  jaunumos un galerijas Birkenfelds ceļvedi Galerija >>>>