Dāvinājums Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam

 
 

2018. gada nogalē Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs saņēma nozīmīgu papildinājumu mēbeļu kolekcijai, kuru pasniedza kā dāvinājumu Mākslas galerijas “Birkenfelds” vadītājs Toms Zvirbulis. Kā izrādās, muzeja krājumā jau esošs krēsls kopā ar mākslas galerijas “Birkenfelds” dāvināto, gan sniedz daļēju atbildi, gan vēl atstāj noslēpuma intrigu par Latvijas 20. gadsimta vēstures epizodi.
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Krājuma nodaļas vadītāja Anita Gailiša stāsta: “Tas ir krēsls ozolkoka griezumā, beicēts gaiši brūns.
 
 
Uz atzveltnes rāmja augšējās daļas un horizontālā spraišļa iegriezti stilizēti latviešu tautas ornamenti. Krēslam piemīt Latvijas 1920. - 30. gadu sabiedrisko telpu interjeru nacionālromantiskais stils. Atklājot skarbu Latvijas vēstures stāstu, informāciju par nezināmo krēslu atklāj mums identisks krēsls, kas jau bija nonācis muzejā 2004. gadā, kā pirkums no kāda Rīgas antikvariāta. Uz krēsla aizmugures rāmja ir divas metāla plāksnītes ar divu iestāžu inventāra numuriem. Viena ar nosaukuma pirmajiem burtiem – L.B., kas acīmredzot apzīmē pirmo īpašnieku un otra ar nosaukuma pirmajiem burtiem krievu valodā – Р.К.Г.В., otro īpašnieku. Nepārprotami šo krēslu, kā arī pārējos, kas atradās iestādē “L. B.” 1940. gados pārņēma un izmantoja Latvijas PSR Valsts Drošības komitejas kāda struktūra. 1990. gados, krēsli, jau atkal mainīja savus īpašniekus un izklīda, kur kurais.
Ar zināmu laika atstarpi šie divi satikušies muzejā jaunā statusā kā Latvijas politiskās, kultūrvēstures, mēbeļu izgatavošanas un stila liecības.
Muzejs būs pateicīgs par informācijas pavedieniem, kas atklātu mums krēslu sākotnējos īpašniekus - “L.B.”, varbūt Latvijas banka !?”
 
Izmantota informācija no RVKM