Izstāde!

Šogad ikgadējā kultūras festivāla "Baltā Nakts" norises laikā - septembrī  galerijā Birkenfelds tika atklāta līdz šim nezināma mākslinieka

Jāņa Kaprāļa (1913-1978) darbu izstāde "ATGRIEŠANĀS".

Festivāla laikā mākslinieka darbi guva plašu skatītāju un mākslas kolekcionāru uzmanību. Gandrīz visi izstādes darbi tika pārdoti jau pirmajā dienā. Šī iemesla dēļ, mākslinieka darbus nav redzējuši visi interesenti. Tagad, oktobrī esam sagatavojuši jaunu mākslinieka darbu kolekciju "Atgriešanās II" un aicinām turpināt iepazīšanos ar šo interesanto personību.

Jauns ieguvums pagājušā gadsimta Latvijas glezniecības kontekstā ir nesen atrastie mākslinieka Jāņa Kaprāļa darbi, kas citādi būtu palikuši nepamanīti un aizmirsti. Par gleznotāja un grafiķa daiļradi no jauna likusi domāt kāda jaunatklāta privātkolekcija.

Jānis Kaprālis ir kurzemnieks, dzimis zemnieku ģimenē 1913. gadā Zentenes pagastā. 1934. gadā uzsācis mācības Latvijas Mākslas akadēmijā un bijis tās students līdz 1944. gada maijam. Otrā pasaules kara laikā Kaprālis bēgļu gaitās nonācis Vācijā, kur arestēts un kopā ar vācu karagūstekņiem ieslodzīts filtrācijas nometnē. Vēlāk atbrīvots, taču ar iedragātu veselību. Lai arī apcietinājums bijis nepamatots, Jāni Kaprāli neuzņem mākslinieku savienībā un liedz viņam iespēju piedalīties izstādēs. Taču mākslinieku vidē viņam ir draugi un domubiedri – Valdis Kalnroze, Jānis Pauļuks un Alfejs Bromults. 

Vairākus gadus Jānis Kaprālis strādājis izdevniecībā “Liesma”, pēc tam bijis mākslinieks ilustrators “Zvaigznē”. Mākslinieks savu iedvesmu un talantu veltīja arī tam, lai ilustrētu neredzīgiem bērniem piemērotas pasaku un mācību grāmatas.

Grafikas plate ar ilustrāciju no "Sīpoliņa piedzīvojumi" - mazie punktiņi ir teksts Braila rakstā

Lai arī daudzi mākslinieka dzīves fakti joprojām ir nenoskaidroti, mums ir iespēja redzēt viņa darbus. Darbu datējumi ar zināmiem laika nogriežņiem ļauj izsekot mākslinieka dzīvei, redzēt viņa apkārtējo pasauli un glezniecības stila attīstību. Izstāde galerijā “Birkenfelds” ir Jāņa Kaprāļa pirmā personālizstāde Latvijā. Mākslinieka dzīves un radošās biogrāfijas izpēte turpinās…